Athletic Banquet

Saturday, our annual Athletic Banquet was held at the First Baptist Church in Eustace. The evening started with a barbeque dinner at 5:00. The awards started at 6:00. I want to thank Brother Paul McKinney and the First Baptist Church for allowing us to use their great facility. A special thank you goes out to our Athletic Booster Club officers and members for all their work in preparing for the banquet.

Gayle DeAlva was presented with the School Bell Award for outstanding service to the students of EISD.

Below is a list of awards given out at the banquet. At the end of this post are some pictures of award winners.

Boys Offseason Award – Mike Schulz
Girls Offseason Award – Kelsey Richmond
Volleyball Newcomer of the Year – Reese Thorn
Volleyball MVP – Marshalla Pagdett
Volleyball Heart Award – Kasey Lopez
Girls Cross Country – Newcomer of the Year – Reese Thorn
Girls Cross Country Heart Award – Chloe Moore
Girls Cross Country MVP – Chanda Westbrook
Boys Cross Country Newcomer of the Year – Nicholas Westbrook
Boys Cross Country Heart Award – Zane Arambula
Boys Cross Country MVP – Ericsen Gudjohnsen
Football Offensive Player of the Year – Keenan Hargest
Football Defensive Player of the Year – Justin Griffen
Football Heart Award – Gannon Kirkhart & Caleb Caswell
Football MVP – Keenan Hargest
Cheerleading Leadership Award – Ashley Purselley
Cheerleading Inspiration Award – Samantha Ferrell
Cheerleading Most Improved – Sadie Cates
Cheerleading Most Spirit – Gabi Corder
Cheerleading Best All Around – Madison Lilley
Girls Basketball Defensive Player of the Year – Kelsey Contreras
Girls Basketball Offensive Player of the Year – Gabi Corder
Girls Basketball Heart Award – Zoie Bailey
Girls Basketball MVP – Sydney Winn
Boys Basketball Defensive MVP – Cody Duncan
Boys Basketball Offensive MVP – Hayden Plunk
Boys Basketball MVP – Jaden Vance
Boys Basketball Hustle Award – Gannon Kirkhart
Girls Powerlifting Most Improved – Ashley Purselley & Raini Goodell
Girls Powerlifting MVP – Sunni Goodell
Boys Powerlifting Most Improved – Mikey Marshall
Boys Powerlifting MVP – Justin Griffen
Softball Newcomer of the Year – Nancy Lowe
Softball Defensive Player of the Year – Jaci Gray
Softball Offensive Player of the Year – Olivia Herring
Softball MVP – Abra Roberts
Baseball MVP – Hayden Shaddox and Zach Compton
Baseball Offensive MVP – Cory Strawn
Baseball Pitcher of the Year – Cody Strawn
Baseball Bulldog Award – Gannon Kirkhart, Rusty Rogers, & Roland Bailey
Girls Golf MVP – Kristina Woodruff
Girls Golf Most Improved – Sarah Loftis
Boys Golf MVP – Gabe Purselley
Boys Golf Most Improved – Brendan Washington
Boys Golf Hardest Worker – Ryan McCleskey
Girls Track Newcomer of the Year – Miranda Fontenot
Girls Track Field Event MVP – Whitney Boerner
Girls Track MVP – Chanda Westbrook & Marshalla Padgett
Boys Track Newcomer of the Year – Alejandro Sanchez
Boys Track Fighting Heart Award – Brandon Richardson & Stone Wadsworth
Boys Track MVP – Ericsen Gudjohnsen

Team of the Year – Girls Basketball

Code Purple Award – Roland Bailey

Female Athlete of the Year – Marshalla Padgett

Male Athlete of the Year – Keenan Hargest

Booster Club Scholarships – Ashley Purselley, Gannon Kirkhart, & Kasey Lopez

Booster Club Special Award – Richard Gaddis & Stephanie and Jimmy Kirkhart

Team of the Year - Girls Basketball
Team of the Year – Girls Basketball
School Bell Award - Gayle DeAlva
School Bell Award – Gayle DeAlva
Managers
Managers
Male Athlete of the Year - Keenan Hargest
Male Athlete of the Year – Keenan Hargest
Jimmy & Stephanie Kirkhart
Jimmy & Stephanie Kirkhart
Code Purple Award  - Roland Bailey
Code Purple Award – Roland Bailey
Female Athlete of the Year - Marshalla Padgett
Female Athlete of the Year – Marshalla Padgett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 thoughts on “Athletic Banquet”

Leave a Reply