Area Track Results and Regional Qualifiers

Congratulations go out to both the boys and girls track teams on finishing in 3rd place at the Area Meet. There were a total of 17 girls and 17 boys teams participating in the Area Meet. The  boys team finished 1 point behind the 2nd place team.

Here are the girls results:

800m Run – Macy Penix – 3rd Place; Brooke McAtee – 5th Place

1600m Run – Sabrina Davis – 4th  Place; Brooke McAtee – 5th Place; Krislynn Westbrook – 6th Place

3200m Run – Sabrina Davis – 3rd Place; Krislynn Westbrook – 4th Place; Yasmine Washington – 6th Place

100m Hurdles – Reece Thorne – 3rd Place; Sara Larson – 4th Place

300m Hurdles – Bailey Holbert – 4th Place; Reece Thorne – 6th Place

4 x 100m Relay – 5th Place – Erica Hoops, Bailey Holbert, Jana Peters, & Sierra Castillo

4 x 200m Relay – 5th Place – Erica Hoops, Sara Larson, Jana Peters, & Sierra Castillo

4 x 400m Relay – 5th Place – Macy Penix, Ella Taylor, Bailey Holbert, Reece Thorne

Shot Put – Miranda Fontenot – 2nd Place

Discus – Miranda Fontenot – 3rd Place

High Jump – Hannah Patterson – 4th Place; Erica Hoops – 5th Place; Jessica Plunk – 6th Place

Pole Vault – Carly Hunt – 5th Place

Girls Regional Qualifiers – Macy Penix (800m Run), Sabrina Davis(1600m Run, 3200m Run), Krislynn Westbrook(3200m Run), Reece Thorne(100m Hurdles), Sara Larson(100m Hurdles), Bailey Holbert(300m Hurdles), Miranda Fontenot(Shot, Discus), and Hannah Patterson(High Jump).

Boys Results:

100m Dash – Tristian Castillo – 5th Place

400m Dash – Cody Carpenter – 6th Place

800m Run – Dalton Page – 2nd Place

1600m Run – Dalton Page – 2nd Place; Jaden Lopez – 5th Place

3200m Run – Dalton Page – 2nd Place; Nicholas Westbrook – 4th Place

300m Hurdles – Tristian Castillo – 3rd Place

4 x 100m Relay – 4th Place – Cory Strawn, Tristian Castillo, Alejandro Sanchez, & Clifton Johnson

4 x 200m Relay – 4th Place – Cory Strawn, Ethan Austin, Alejandro Sanchez

4 x 400m Relay – 2nd Place – Cory Strawn, Cody Carpenter, Alejandro Sanchez, Joey Harris

Long Jump – Ethan Austin – 5th Place

Triple Jump – Cory Strawn – 2nd Place

High Jump – Ethan Austin – 5th Place

Pole Vault – Bucky Womble – 6th Place

Regional Qualifiers – Dalton Page(800m Run, 3200m Run, 1600m Run), Nicholas Westbrook(3200m Run), Tristian Castillo(300m Hurdles, 4 x 100m Relay), Cory Strawn(4 x 100m Relay, 4 x 200m Relay, 4 x 400m Relay, Triple Jump), Alejandro Sanchez( 4 x 100m Relay, 4 x 200m Relay, 4 x 400m Relay), Clifton Johnson( 4 x 100m Relay), Ethan Austin(4 x 200m Relay), Cody Carpenter(4 x 400m Relay).

 

 

Leave a Reply